Zahrádkářská kolonie

Zeleninová zahrada na malém prostoru

K pěstování čerstvé zeleniny, bylinek a ovoce nepotřebujete mnoho místa. Vlastně nepotřebujete ani zahradu. Poptávka po rostlinách, které dokáží poskytnout vysoký výnos i na malém prostoru, se zvyšuje a s ní se zvyšuje i nabídka odrůd, které mohou prospívat i na malém prostoru nebo dokonce žít jako kontejnerované rostliny. Pro začátek však ani není nutné hledat speciální odrůdy, stačí k pěstování na malém prostoru přistupovat se selským rozumem. Obecně vzato lze říci, že kořenový systém je alespoň tak hluboký, jak je vysoká nadzemní část rostliny. Pokud budete toto pravidlo dodržovat, rostlinám by se mělo dařit i v kontejnerech.

Malý kousek země

V popředí zájmu se velmi často držely okrasné zahrady, mnohdy kulturně natolik ovlivněné, že v nich nezbylo příliš přírody – symetrie, kombinace i střih napovídaly tomu, že majitel zahrady chce mít vše pod kontrolou.
V přímém kontrastu se pak mimo viditelná místa krčily rozlehlé a neupravené zeleninové záhony. Jejich primárním účelem bylo produktovat potraviny, nikoliv poskytovat relaxaci a požitek.

I malá zeleninová zahrádka může nadělat spoustu užitku

Dnes však produkty naší zahrádky zaujímají na stole mnohem respektovanější pozici a lidé se o pěstování vlastních plodin zajímají mnohem více – nebo možná jen okatěji. S rostoucím zájmem domácích zahradníků přišly na světlo světa nové i původní odrůdy, které dříve nebyly dostupné nebo se na ně naopak zapomnělo.

Pro zřízení zeleninové zahrady nepotřebujete spoustu místa.Je třeba mít výživnou půdu, dostatek slunečního svitu, dostatek vlhkosti a plot, který vám pomůže vytyčit svůj prostor a uchránit svoji produkci před některými nenechavci a hladovci z říše lidí i zvířat. Pokud dáte zvěři k dispozici potravu, dříve nebo později si pro ni dojde. Na tom není nic špatného, ba naopak. V tom případě však počítejte s tím, že na omezeném prostoru je těžké produktovat nadbytek, o který se můžete podělit.

Máte na dvorku nebo na balkoně malé slunné místo? Pak můžete začít pěstovat. Pokud nemáte dvorek ani balkon, nesmutněte
– v každé větší obci je svaz zahrádkářů, kde si lze místečko pronajmout. A pokud ne, stačí jeden inzerát nebo se poptat v hospodě. Jak začít?

Zvažte umístění

Světlo: Rostliny potřebují světlo, a to alespoň 6 a více hodin. Potřebujete zjistit jak dlouho svítí slunce na dané místo? Vyzkoušejte aplikaci Sun Surveyor, která vám velmi dobře poradí. Aplikace je primárně určena fotografům, ale stejně tak perfektně poslouží i pro zjištění, kudy slunce jde a jak dlouho bude svítit napříč celým rokem. Bez slunečního svitu vaše plody nedozrají.

Pokud na slunce opravdu nemáte štěstí, stále si můžete mnout ruce. Existují i odrůdy, které ve stínu celkem dobře prosperují nebo dokonce nemají rády přímé sluneční světlo. Jedná se například o chutný a zdravý hlávkový salát, brokolici a brukvovité, mezi něž se řadí například oblíbené bok choi, méně oblíbená růžičková kapusta, zelí, květák nebo ředkev. Stupické rané rajče je v Česku snadno dostupné, snese i částečný stín a dozraje i v horším počasí.

Voda: Veškeré živé organismy (nebo snad existují výjimky?) potřebují vodu. Důležitá je přitom pravidelná zálivka. Nedostatek vláhy znamená zakrslé plody, nárazový přebytek naopak může způsobit praskání tolik známé u rajčat.

Spoléhat se na déšť nelze. Na balkon vám nenaprší a v dobách sucha je déšť daleko a půda vyprahlá. Samozřejmě je velmi moudré uplatňovat sběr dešťové vody, pokud je to jen trochu možné. Existují i další metody, jak v půdě udržovat vlhkost, například mulčování omezující výpar. Vyplatí se pouvažovat i o zavlažovacích systémech. V případě kontejnerového pěstování si můžete vyrobit knotkovou závlahu, koupit si samozavlažovací truhlíky nebo květináče či případně zvolit kapkovou závlahu. Zavlažovací systémy se dají udělat i svépomocí. Pokud však upřednostníte nákup, nevadí. Kapkové zavlažovací systémy jsou dnes poměrně dostupné a během jarní sezóny je koupíte i v hypermarketech. Prvotní investice se vyplatí, neboť pomůže uspořit vodu a vyprodukovat více plodin.

V případě potřeby si lze snadno pomoci i časovačem závlah nebo rovnou řídící jednotkou jako je OpenSource řešení OpenSprinkler.

Půda: Zásadní záležitost. Především zelenina potřebuje půdu bohatou na živiny. U zeleniny a ovoce je kvalita půdy důležitá i kvůli chuti. Domácí rajčata jsou ve srovnání s rajčaty pěstovanými ve velkém a hydroponicky úplně jiná chuťová liga. Chuť lze samozřejmě ovlivnit i tím, jaké sousedy k rostlinám nastěhujete. Například chilli paprička dodá rajčatům pikantní nádech, bazalka čerstvost. O společenské výsadbě si však povíme někdy jindy. Pro začátek je důležité uvažovat nad tím, odkud budete brát organický materiál pro zvyšování kvality půdy. V omezených prostorech se velmi vyplácí vermikompostér, který pomáhá efektivně rozkládat kuchyňský odpad na tekutou složku zvanou žížalí čaj.

Teplo: Žádná rostlina neporoste v chladu. Načasování setby i sklizně není dobré podceňovat.

Pokud můžete svým rostlinám poskytnout slunce, vodu a kvalitní půdu,
pak můžete mít i zahrádku.

Kolik místa budu potřebovat?

Samozřejmě, malý prostor na pěstování nikoho neuživí. Ačkoliv lze výnosy maximalizovat za pomoci technik známých v permakultuře i průmyslové produkci potravin (pěstovat směrem nahoru, pěstovat více plodin mezi sebou zároveň, …), i přesto je pro uživení byť jedné osoby potřeba relativně velká plocha.

Cílem pěstování na malé ploše však není uživit se, ale užívat si lahodná rajčata, čerstvé bylinky nebo mít nekonečnou zásobu microgreens.

I malý prostor umožňuje intenzivní pěstování.
Pokud jste omezeni prostorem, pak zvažte své možnosti a preference
– co lze koupit snadno a rychle v obchodě nebo sehnat od rodiny či přátel?
Co opravdu milujete a chcete mít po ruce a co můžete postrádat?
Jaká rostlina vám nabídne nejlepší poměr cena/výkon?

Kompaktní odrůdy: Existují obrovské odrůdy jako býčí srdce, ale existují i odrůdy jako divoká rajčata. Svojí kompaktností mají mezi sebou obrovské rozdíly a této skutečnosti lze využít. Stačí hledat trpasličí odrůdy jako baby salát, třešňová rajčata a podobně. Berte přitom na vědomí, že i malá rostlina dokáže nabídnout bohatý výnos. Ten lze přitom maximalizovat poskytnutím těch nejlepších možných podmínek.

Keříková rajčata se hodí i na balkon

Na většině balíčků se semeny najdete i rozměry dospělé rostliny. Díky tomu lze celkem snadno plánovat i rozložení rostlin. Můžete sice zkusit na malé místo narvat co nejvíce rostlin a pak případně uvolňovat prostor, to však není nejlepší řešení. Příliš mnoho rostlin rychle vyčerpá dostupné živiny a obrovská konkurence způsobí vyšší stres, což může vyústit i v předčasný výkvět za účelem rozsemenění. V tom případě už nemá ani smysl sbírat semena, neboť ta v sobě mohou nést genetický předpoklad k podobnému chování.

Pokud máte opravdu málo místa, pak zvolte společenské pěstování.
O tom si můžete celkem snadno přečíst na internetu, pořídit si knihu nebo šikovného pomocníka ve formě otočného disku který vám napoví, jak se rostliny navzájem snášení a jak si pomáhají nebo se naopak oslabují.

Růst: Diverzita je velmi prospěšná. Bohatá společenství jsou silnější a méně náchylná k různým nemocem. Nejen v Česku velmi známý kůrovec se rozšířil kvůli monokulturám. Pokud by lesy byly lesy a nikoliv smrkové plantáže, pak se kůrovec tolik nešířil. Stejně tak je to mu i v malém měřítku. Bylinky dokážou pomáhat zelenině díky svým esenciálním olejům a dalším látkám, které vypouštějí do svého okolí i do půdy. I malý prostor přitom může být bohatý a pestrý – nezapomeňte, že lze pěstovat i do výšky.
Velké množství popínavých rostlin vyroste i na velmi omezeném prostoru
– okurky, dýně, tykev, ačokča, rajčata, víno, fazole…stačí si vybrat a připravit podpěry nebo sítě.

Společenská výsadba: Jak už bylo uvedeno výše v tomto článku, společenská výsadba funguje ve prospěch snížení výskytu škůdců, úspoře prostoru i ke zvýšení výnosů. Pokud něco neumře díky ochraně poskytované sousedem, máte vyšší výnos. Pokud něco neuschne díky stínu souseda, máte vyšší výnos. Pokud něco neumře díky závětří souseda, máte vyšší výnos. Rostliny odolné vůči stínu budou těžit z toho, že budou zasazeny vedle vyšších plodin. Bazalka se ráda skryje před žhavým sluncem a bude hezky prosperovat u rajčat, zatímco jim propůjčí svěží příchuť a bude odpuzovat mušky. Hlávkový salát poroste celé léto, pokud bude schovaný za jakoukoliv vyšší rostlinou. Plodiny sklízené brzy jako například ředkvičky, hrášek či špenát lze pěstovat společně s dlouho rostoucí brokolicí nebo paprikou, které své rychlejší sousedy nepřebije dříve, než je stihneme sklidit. Pěknou knihou pro inspiraci je například mrkev miluje rajčata.

Společenská výsadba je umění a naučit se jej trvá dlouho. Vztahy mezi rostlinami jsou složité, ale o to zábavnější je se zahrádkou pracovat.

Opakovaná výsadba: výborná technika jak pro velké tak i malé pěstitele. Podstatou je opakované pěstování rychle rostoucích rostlin v rámci jejich vegetačního období. Je velmi oblíbené u plodin jako fazole, cuketa, hlávkový salát, ředkvičky či baby saláty. Pokud si nejste jisti nebo nemáte dostatečné vegetační okno (někde se to stihne, jinde už nemusí), můžete si přeci-jen usnadnit život a sázet postupně po jednom týdnu. Pak budete mít čerstvou zásobu průběžně, nikoliv naráz. Tato praxe je velmi oblíbená i proto, že stihnete vše sklidit a spotřebovat nebo konzervovat. Kdo sbíral všechny švestky v sadu najednou ví, o čem je řeč.

Semenaření a školkaření: i malý pozemek je skvělým začátkem něčeho většího. Můžete začít množit, sbírat semena a ty posléze použít na zapůjčeném či dokonce adoptovaném pozemku. Můžete také jednoduše udělat ze semen seedbomby nebo podpořit místní seedbanku.

Nevýhody malé zahrádky

Rotace plodin je skvělou možností, jak mimo zahrádku držet škůdce a nemoci. Je však i prevencí vyčerpání půdy. Každoroční točení plodin v různých oblastech zahrady omezuje rozvoj nemocí a hmyzí škůdce přezimující v půdě. To v malých zahrádkách není tak úplně možné. O to více opatrní musíte být a nedovolit, aby se vám věci vymknuly z rukou. Pokud by se přecijen vyskytly problémy většího měřítka, pak stojí za zvážení změna plodin pro následující rok. Sice to může příští rok bolet, ale lepší být rok bez oblíbené plodiny než léta trpět na špatnou úrodu. Situace je snadnější, pokud se rozhodnete pro kontejnerované rostliny. Pak stačí vyměnit půdu.

Pěstování ovoce a zeleniny v kontejnerech

Pokud je nádoba dostatečně velká, můžete v ní pěstovat opravdu širokou škálu rostlin. Na jednu stranu je díky kontejnerování snadné kontrolovat složení půdy, světlo a další podmínky, na druhou stranu tyto možnosti mohou být na obtíž – někdy je pro začátečníky lepší “zahrát si arkádu” než se pustit do simulátoru.

Nechcete kupovat plastové truhlíky? Popřemýšlejte o tom, co se dá využít.

Polopatě řečeno – charakteristiky půdy se dají změnit k dobru i špatným směrem, kontrola vlhkosti není sranda a přemisťování rostlin na jiná místa jim může rovněž uškodit. Na druhou stranu je kontejnerování perfektní, pokud chcete využít i ty nejmenší prostory – balkony, schody, parapety, přístupové cesty či stěny nebo oceníte mobilitu takového řešení. Pokud jste student nebo se chystáte stěhovat, pak není co řešit a se svojí zahrádkou můžete odjet o dům dál.

Zahrada na parapetu?

Pěstování na parapetu je specialita sama o sobě. Někomu se daří, někomu ne. Prim zde hraje až příliš mnoho faktorů – světlo, topení, průvan, prostor. I přesto jsou okenní parapety mnohdy jediným místem, kde můžete začít pěstovat nebo připravovat sazeničky. Pro pěstování na parapetu se však nejvíce hodí například bylinky či tzv. microgreens – rostlinky, které se sotva dostaly z klíčení, mají cirka 5cm na výšku a jsou napěchované živinami. Parapety jsou však super například pro přípravu sazeniček před začátkem sezóny. S pěstováním sazeniček můžete začít ještě tehdy, když je venku ještě chladno. Sazeničky vám budou připomínat, že byste se měli začít poohlížet po políčku v místní zahrádkářské komunitě a jakmile budete připraveni, stačí je přemístit do parníku, skleníku či přímo na místo určení.

Vhodnou a nenáročnou inspirací pro miniaturní zahrady je například kniha Balkon k nakousnutí.

Chcete vědět mnohem víc než jen prolistovat inspiraci a už dnes víte,
že to jedním záhonkem neskončí? Pak lze jedině doporučit knihu nezdolný zahradník.

Leave a Comment