kompost

Zakládáme kvalitní kompost

Vracení přebytků do systému je jedním z klíčových principů permakultury. Spolupráce s přírodou za účelem dokončení cyklu oběhu živin kompostováním potravinového odpadu, papíru, a zahradního odpadu je jedním ze skvělých způsobů, jak v našich zahradách podporovat zdravý a uzavřený systém. Permakulturní zahrada nemůže bez efektivního systému kompostování udržitelně existovat. Pokud jde o produkci zdravého výnosu ovoce, zeleniny a dalších rostlin, je zdravá půda stejně tak důležitá jako zachování rozmanitosti zahradní flóry a fauny.

Vytvoření dobrého kompostu

Kompostování je snadné, ale nikoliv triviální. Existují totiž znalosti a zkušenosti, které je třeba brát na vědomí. Za prvé, existují různé způsoby kompostování. Můžete narazit na tradiční studenou kompostovou haldu, uzavřený kontejner nebo horký kompostovací systém. Nabízí se mnoho různých postupů a vylepšení vedoucích k parádnímu prozrálému kompostu, nicméně vždy je třeba dát kompostu čas a vrstvy zeleného i hnědého organického materiálu.

“Zelené” materiály zahrnují látky bohaté na dusík, jako například: listová rostlinná hmota, posečená tráva, většina zahradních plevelů (které však nezačaly semenit), zeleninové zbytky, kávový lógr nebo různé druhy kuchyňských zbytků (Nikoliv však maso, pokud se nechystáte používat horkou kompostovací metodu. Pro nastartování kompostu však někteří radí hodit do kompostu drobnou mršinu).

“Hnědé” materiály zahrnují organickou hmotu bohatou na uhlík. Suché listy, slámu, dřevnaté stonky a větvičky, novinový a rozřezaný (nelesklý) papír nebo nebarvený karton, dřevěný popel (ne popel z uhlí) či vaječné skořápky. Jednoduše to, co není vlhké a místo dusíku obsahuje spíše více uhlíku.

Pokud budete zmíněné materiálové vrstvy střídat a míchat, budete svůj kompost udržovat vlhký (avšak ne mokrý) a umožníte přírodě zapracovat, velmi pravděpodobně se dopracujete ke kvalitnímu kompostu. Čím lépe proces pochopíte a podpoříte, tím rychleji můžete kvalitní kompost získat.

Použití dobrého kompostu

Rozumná dávka kvalitního domácího kompostu dokáže velmi rapidně zlepšit kondici půdy ve vaší zahradě a pomoci všem rostlinám, které zde rostou nebo růst budou. Pokud zahradu nemáte, můžete vyzkoušet například vermikompostér nebo elektrický kompostér do domácnosti. Na balkoně si můžete umístit i vlastní DIY vermikompostér z přiléhajících kontejnerů a kompost používat na své malé balkonové zahrádce.

Zralý kompost je dar a ceněná surovina.

V biozahradách se často využívá bezorebný přístup a půda je obohacována navrstvením kompostu a zapracováním pomocí kypřiče půdy. Přidáváním kvalitního kompostu a domácích mulčů se půda začne postupně zúrodňovat, aniž by byli ohroženi mikrobiální pomocníci v půdě a další prospěšní tvorové žijící v horních vrstvách půdy.

Praktické rady

Mikrobiální vazby pod půdou jsou součástí křehkého ekosystému, který, jestliže je narušen, nemůže fungovat tak, jak si to příroda zařídila. Ostatně to lze dobře vidět například v lese, kde konkrétní druhy hub rostou v konkrétních typech lesů a u konkrétních druhů stromů. Symbióza mezi rostlinami a houbami je ověnčena mnoha záhadami, kterým se věnuje například vynikající autor Peter Wohlleben v knize Tajný život stromů, kterou si můžete stáhnout jako audioknihu nebo koupit v papírové podobě.

V našich zahradách můžeme s přírodou spolupracovat namísto toho, abychom s ní bojovali. Kompost je skvělá metoda, jak jít přírodě naproti a urychlit proces rozpadu organické hmoty na živiny.

“Nakrmte půdu a půda nakrmí vaše rostliny.”

Mikrobi a jiní drobní tvorové nejsou jedinými pomocníky, kteří vám přispěchají na pomoc. I jiná stvoření vám na zahradě dokážou pomoci vytvořit skvělý kompost. Jedním ze způsobů, jak kompost vyrábět, je pomocí žížal. Kompostu pomůžete, pokud se v něm zabydlí drobný hmyz i žížaly. Ovšem pozor, tzv. kalifornské žížaly, které jsou užívány ve vermikompostérech, by měly být z respektu k místním společenstvím v izolovaném prostředí, neboť u nás nejsou doma.

Vermikultura je jedním z efektivních způsobů, jak využít přirozené procesy v přírodě. I v běžném kompostu pomohou žížaly urychlit procesy rozpadu. Je proto příhodné, aby dno kompostu nebylo izolováno od půdy a bylo pro naše malé pomocníky prostupné.

Pokud uvažujete o něčem menším, za zvážení rozhodně platí designový a cenami ověnčený vermikompostér Urbalive od české společnosti Plastia. Ačkoliv je z plastu, vedení firmy myslí ekologicky a koupí vermikompostéru podpoříte dobrou věc.

Kompost od souseda

Založení vlastního kompostu velmi podpoříte, pokud si půjčíte alespoň jedno kolečko kompostu od souseda nebo se porozhlédnete po kompostovací stanici. Zanesete tak do kompostu místní kultury, které proces kompostování nastartují a začnou se množit. Mikrobi, houby, žížaly… ti všichni se k vám nastěhují.

Kompostování ve velkém měřítku. Obecní kompostárny zažívají boom.

Slepice milují kompost. Pokud máte tu možnost, propojte slepičí výběh s kompostem a občas slepice na kompost pusťte. Pokud na to nemáte čas, stačí použít například kovovou kari síť s velkými oky nebo sestavit klec ze dřeva a do i kolem připravenoho rezervoáru průběžně přidávat zelený organický materiál. Drůbež neposkytuje pouze materiály ve formě lůžkoviny a guana, ale rovněž kompost prohrabuje a pomáhá tím v rozpadu. Slepičky jsou na zahradě skvělými pomocníky.

Uvádíme jen některé z pomocníků, které si můžete zavolat na pomoc.
Nejste v tom zdaleka sami. Ať už kompostujete doma nebo na komunitní bázi, začněte kompostovat ještě dnes. Vy a i vaše okolí brzo pocítí výhody kompostování na vlastní kůži. Místní zahrádkářské kolonie mohou být skvělým zdrojem organických materiálů, neboť není výjimkou, že lidé tento cenný materiál jednoduše spálí.

Kompostovací nebo také separační záchod. Už jste jej někdy vyzkoušeli? Víte, jak funguje a jak si kompostovací toaletu postavit? Chcete se dozvědět více? Dej nám vědět!

Sepační toaleta podporuje přirozený koloběh hovna v přírodě.

Fotografický kredit: Celine Massa / CC BY-NC

Prosba na konec

Prosím, nepalte listí! Pokud někoho uvidíte listí pálit, pokuste se jej informovat o tom, že se ochuzuje o skvělý materiál. Pokud se nestydíte, vemte si pár pytlů a listí si naberte – tedy kromě toho z ořešáku 🙂

Takto má na podzim vypadat kompost 🙂

Leave a Comment