Zahrada versus obchod

Kolik peněz můžete ušetřit s vlastní zahrádkou? Mrkněme se na nějaká čísla a uvidíme, zda se nám zahradničení vyplatí či nikoliv.

Představte si, že jedna jediná rostlina rajčete, pokud je o ni adekvátně postaráno (má treláž pokud je popínavá, je na slunném místě, má kvalitní půdu, …) dokáže poskytnout výnos až 9 kg plodů. V případě že takového čísla nelze z objektivních příčin dosáhnout, stejně se výnos může pohybovat přibližně na 5 kg rajčat. Samozřejmě to záleží na odrůdě a dalších faktorech.

Ano, ceny v obchodech a na různých místech světa se velmi liší. Zatímco v v New Yorku se cena jednoho kilogramu rajčat pohybuje dlouhodobě na průměrných 120 korunách, v Praze je to 44 Kč. V Praze přitom navíc žije pouhý zlomek obyvatel celé ČR.

Rozdíl je propastný, ale i přesto , považte – kolik rajčat sníte? Kolik brambor? Kolik okurek? Kolik bazalky a dalších bylin? Kolik jahod do sebe naládujete? A můžeme pokračovat. Buďte si jisti, že po sečtení to udělá proklatě drahý nákupní lístek. Někdy se nestačíme divit byť po jedné návštěvě obchodu.

Když přijde na lámání chleba tak lze s klidem říci, že rodina s alespoň trošku vyváženou stravou denně utratí za zeleninu a ovoce 200 korun a to lze považovat za cenu za maloměstě, natožtak v New Yorku, kde rostou střešní zahrady jako po dešti.

Rok se skládá z 365 dní, podělíme to dvěma neboť si ovoce a zeleninu normálně nekupujeme každý den.

To dělá 182 dní * 200 = 36 400 ročně

Co si můžete za takové peníze pořídit? Možná dříve splatit úvěr? Investovat do většího zemědělského pozemku k pronájmu? Nebo snad investovat do akcií či úvěrů (Einstein jednou řekl, že složený úrok je osmým divem světa
– ten kdo ho chápe, vydělá. Ten kdo ne, zaplatí.)?

Dobrá, nechme počítání. Jsou to ale snadné počty, které mohou poukázat na jisté indície. Pokud se chcete stravovat zdravě a kvalitně, pak je velmi důležité jíst zeleninu a ovoce. Náklady na zdravé jídlo nejsou drobné.

Ačkoliv ve městě nemůžete chovat hospodářská zvířata a možná ani nechcete mít ruce od krve, pěstovat zeleninu a ovoce ve městě je o poznání realističtější. Důležité je začít, byť se zahrádkou na malém prostoru.

Během zimní sezóny se zemědělské produkty zdražují.

Co kdybyste měli 5 rostlin rajčete ke konzumaci, úschově nebo prodeji?

5 kg (realistický výnos trénované rostliny) * 5 = 20 kilogramů rajčat za bezmála tisíc korun.

A to je jen jedna plodina.

Spočítejte si to.

Nemáte na zahradu místo? Možná máte balkon.
Nemáte balkon? Možná je ve vaší obci zahrádkářská kolonie.
Možná se stačí ozvat ostatním lidem, zda by neměli o kousek pozemku rovněž zájem a oslovit místní majitele půdy s nabídkou.

A není to jen o penězích. Spoustu času dnes trávíme před obrazovkami, v kancelářích a podobně. Zelené prostory pomáhají znovunabít energii, zlepšují paměť (EN) a dělají vás lepšími lidmi (EN). Netřeba zmiňovat, že takové místo je ideální pro práci tehdy, pokud se vám nechce pracovat z domu a pracujete přes počítač.

Z pohledu ekologické stopy je cesta za rajčetem do obchodu poměrně náročná. Samozřejmě lze nakupovat od místních dodavatelů. Ne vždy je na ně však narazíme. Mnohdy kupujeme rajčata, která cestují tisíce kilometrů. Jsou voskována, ošetřována postřiky, sklízena ještě zelená, jen aby přežily cestu.

Tito malí cestovatelé spotřebují více energie, než mohou poskytnout.

Vše co je třeba je motivace. Ano – zabere to čas a také zdroje – ale výnosy lze s pomocí přírody i technologií maximalizovat.

Leave a Comment