Jak vypěstovat skvělý český česnek

Česnek – v Česku milovaný a natolik kvalitní, že jen s přimhouřeným okem a v nouzi kupujeme jiný. Pěstovat česnek je dnes poměrně lukrativní podnik i tehdy, pokud ho máme jen malé políčko a počítáme s přebytky. Koneckonců, prodej přebytků je zcela v pořádku a umožňuje nám zdokonalovat naši zahradu – za peníze z prodeje přebytků si můžeme dovolit lepší vybavení nebo dokonce přikoupení pozemku v zahrádkářské kolonii.

Abychom však dosáhli delikátních, zdravých a velkých česnekových palic, musíme splnit hned několik základních předpokladů úspěchu. Ze všeho nejdříve je nutné znát vlastní půdu – a provedení půdního testu je výbornou cestou, jak to udělat. Půdní test vám pomůže zjistit, zda pro pěstování česneku máte vhodnou půdu a pokud ne, pomůže vám najít cestu, jak půdu připravit. Některé půdní testy lze provést svépomocí, například pH test, test propustnosti půdy nebo test struktury půdy. Jiné budou vyžadovat pomoc odborníků.

Nebojte se. Půda prostě nebývá dokonalá. Česnek dokáže odpouštět a dokáže růst i v chudších půdách. Na živiny chudé půdě lze pomoci organickými hnojivy jako je hnůj či zelené hnojení (například Vojtěška). Pokud je vaše půda chudá na živiny, nenechte se odradit. S půdou se dá pracovat, ačkoliv možná první rok nebudete mít výsledky hodné zlaté medaile.

Struktura půdy

Česnek roste nejlépe ve volné a dobře odvodněné půdě. Pro pěstování česneku je ideální více písčitá půda, nicméně spousta menších pěstitelů si vystačí i s půdou více jílovitou. Pokud je půda velmi jílovitá, pak je třeba vyrovnat se hned s několika překážkami:

Zamokření: Česnek neprospívá v příliš zamokřené půdě. Česnek má v příliš zavlhčené půdě tendenci zahnívat. Pokud trpíte příliš vlhkou a nepropustnou půdou, zkuste jej pěstovat ve vyvýšených záhoncích a / nebo v půdě zvyšte podíl písku a organické hmoty.
“Špinavé” palice dají při sklizni více práce: Jíl má tendenci se na vnějším povrchu česneku držet. Krásně čistý česnek se lépe skladuje a lépe prodává. Odstranit z česneku jíl není úplně snadné a při snaze o očištění můžete poškodit jeho vnější obal, což jej učiní neskladovatelným a neprodejným. Jíl má také tendenci tvrdnout. Kopání do jílovité půdy není zrovna odpočinková činnost a sklizeň česneku z jílovité půdy je na tom obdobně.

Nejlepší půda pro česnek

Začněte s živinami

Pokud jde o reakci česneku na pH půdy a vyváženost živin, pak je česnek blíže bramborám než-li cibuli. Jak by však měla půda vhodná pro pěstování česneku asi vypadat?

pH: ideální pH pro růst česneku se pohybuje mezi 6,0 a 7,5. pH půdy zjistíte pomocí pH půdního testu.
Dusík: Česnek potřebuje především během počáteční fáze růstu více dusíku pro růst listů. Dusík lze snadno přidat použitím organických hnojiv jako uzrálý kraví hnůj či drůbeží trus.
Fosfor: Pro optimální vývoj kořenů je zapotřebí fosfor. Ten obsahuje například rybí kostní moučka, skalní fosfát, žulový prach nebo i slupky od banánů. Obecně se vyplatí si pro česnek kultivovat kompost ze složek se zvýšeným poměrem fosforu.
Draslík: Draslík je nutný pro růst listů a formování palic. Perfektním a snadno dostupným zdrojem je například vojtěška patřící mezi zelená hnojiva.
Síra: Sloučeniny síry jsou přímo spojeny s jedinečným léčebným účinkem a chutí česneku. Pokud chcete do půdy přidat síru, můžete na jaře, poté co se objeví rostliny a vyraší první listy, posypat záhon sádrou. Chcete-li přidávat síru, posypte sádrovku přes lůžka na jaře, poté, co se rostliny objevily a začaly ukazovat své listy.

S hnojem opatrně!

Buďte při hnojení opatrní. Nepřidávejte hnůj před obdobím sklizně. Ideální je hnojit půl roku před sklizní. Hnůj může obsahovat léky, antibiotika a GMO rezidua z potravy a léčby hospodářských zvířat. Všechno hnojivo pocházející z trusu zvířat by mělo být odležené. Nebude tolik zapáchat, nebude tak vlhké a a nebude tolik agresivní.

Koloběh hovna v přírodě.

Kravský hnůj

Pokud můžete, začněte hnojit tři týdny před sadbou, a to nejlépe tekutou složkou z vyzrálého hnoje. Pokud máte dost prostoru, pohnojte i políčko na další rok. Po třech týdnech je ideální čas začít sázet česnek. Rok odleželý hnůj nesmrdí a dusík už není na takové úrovni, aby rostlinky spálil. Během tří týdnů mají živiny z hnoje čas se dostat do půdy.

Pokud máte strojní mechanizaci, pak je jistě vhodné půdu s hnojem promíchat. Podpoříte tím absorbci a omezíte vypařování. Pokud máte jen malé políčko, stačí jej přikrýt.

Drůbeží hnůj

Drůbeží hnůj je rovněž vhodný a přitom je i celkem snadno dostupný. Zatímco kvalitní kravský hnůj aby člověk pohledal (od těch krav, které mají kvalitní stravu a málo léčiv), například slepice jsou i dnes na vesnicích celkem běžné domácí zvířectvo. Slepičí guano je kvůli poměru dusíku velmi agresivní. Nevypařuje se tak rychle, ale kvůli vysoké koncentraci dusíku je nutné jej hodně ředit a řádně smíchat se zeminou.

Koňský hnůj

Dobrým zdrojem dusíku je i koňský hnůj. U koní se však mohou často užívat léčiva a proto je dobré vědět, od jakých koní hnůj pochází, neboť tyto látky jdou posléze přímo do vaší půdy a poté do česneku. Nejlepší je najít si například známé, kteří mají koně doma a dobře se o něj starají. Jistě ocení občasnou výpomoc s odvozem již vyzrálého hnoje.

Úprava půdy s Vojtěškou

Pro úpravu půdy se s oblibou používá zelené hnojení, například Vojtěška. Semena vojtěšky jsou cenově dostupná, akorát je s tím trošku více práce. Pokud narazíte na vojtěškové peletky, dejte nám vědět do komentářů.

Zušlechťování půdy

Česnek má rád kypřejší půdu. Proto je důležité ji nejdříve rozvolnit. Nejčastěji vídanou metodou kypření půdy je orba. V menším měřítku se však dají použít i jiné metody – rozvolnit půdu dokáže například i Svazenka vratičolistá, která se rovněž řadí mezi výborná zelená hnojiva.

Svazenka vratičolistá je rovněž výborná pro včely

Pokud upřednostníte vlastní sílu, pak lze půdu rozvolnit různými způsoby – přidávání organických složek, písku a pomocí nástrojů určených k provzdušnění půdy. Svoji zeminu nemusíte otáčet, stačí ji rýčem či provzdušňovacími vidlemi nebo kypřičem narušit.

Jak lze minimalizovat nutnost orby v malém měřítku

Kompostový čaj: Zdravá půda je plná mikroorganismů – houby, kvasinky, bakterie a další. Ty vytváření jedinečný půdní ekosystém, který udržuje půdu zdravou a kyprou – podívejte se na žížaly! Tradiční kultivace půdy tento život zabíjí. Organismy, které jsou zvyklé žít dole a bez světla se dostanou na světlo a naopak. Všichni umírají a s nimi i půda. Kompostový čaj dokáže mrtvou půdu obnovit. Kompostový čaj lze vyrobit například pomocí vermikopostéru, ale mohou vám pomoci i jíchy.


Krycí plodiny: Krycí plodiny známé jako “zelené hnojení” pomáhají půdu uvolnit pomocí kořenového systému a zároveň mohou půdě dodat potřebné živiny. Dokážou z ovzduší vázat dusík a po jejich posečení jej uvolní do půdy. Jaké zelené hnojení je pro rozvolnění půdy podle vás nejlepší?

Napište nám svůj názor.

Využití česneku v kuchyni

Česnek jako skvělé antibiotikum samozřejmě působí blahodárně při boji proti nemocem. Pokud hledáte zázračné návody, jak se rychle zbavit rýmy a nachlazení, pak bude česnek dozajista hrát v receptech svoji nezastupitelnou roli. Co je však důležitější je prevence.
Lepší je česnek konzumovat průběžně, pokud vám to situace dovolí.
Objevte léčivou sílu a kulinářské využití česneku.


Leave a Comment