Nový život starým věcem

Je prostě příjemná zábava být součástí planety, na které jsou zahrady. Jednoduše není potřeba utrácet peníze za jídlo, ale to není vše! Pokud jste schopni sehnat kousek pozemku a hledáte věci, které již ostatní nechtějí, můžete si přijít na velmi užitečné materiály k nízkorozpočtové stavbě zahrady. Někdy na opuštěné zahrádce najdete rovnou pár věcí, které tam předchozí majitel zanechal. V tomto případě jsme použili pro vystavení vyvýšeného záhonku starý okenní rám zarostlý v kopřivách.

Byl škaredý a nikdo ho nechtěl. Někdo už ho pravděpodobně používal i jinak, než jako rám na okno. Rozhodli jsme se mu dát nový život. 

Přidali jsme organický materiál posbíraný z rohů zahrady, probrali jej a vystlali jej jako základní vrstvu.

Našli jsme pár klacků a přidali je jako základ miniaturní německé kopy. Již napůl ztrouchnivělé klacky se postupně rozpadnou a zkompostují, mezím zafungují jako houba absorbující vlhkost ze závlahy. Jakmile se dokončí proces kompostování, vymění se.

Další vrstvou organického materiálu s lepší granularitou jsme prosypali mezery mezi klacky, abychom se zbavili vzduchových kapes. Tento krok je třeba udělat řádně.

Když bylo hotovo, Dorotka nám poskytla svůj vysoce ceněný vedlejší produkt. Perfektní pro nastartování kompostovacího procesu, který rovněž vytváří teplo.

Navrch přišla kvalitní zemina s vysokým podílem zralého kompostu z Dorotčina hnoje a tím se koloběh hovna v přírodě uzavřel.

Mulč kryje půdu a zpomaluje růst plevelů. Chrání půdu před horkým sluncem a omezuje výpar.

Stará struktura se stala opět produktivní. Takový vyvýšený záhon bude sloužit roky. S postupujícím procesem kompostování se snižuje výška zeminy a je třeba přidávat další organický materiál. Po pár letech se můžete těšit z velmi kvalitní půdy. Následně stačí proces opakovat.

Hodně štěstí při hledání nových, starých věcí.

Leave a Comment