Jak začít pěstitelskou sezónu dříve?

Termín začátku pěstitelské sezóny, tedy ten pravý začátek, kdy můžete bez obav vyrazit na zahradu a začít sázet bez rizika ranních mrazíků, je v aktuálním turbulentním počasí s troškou nadsázky lístkem do loterie.

Popravdě řečeno, každý malý i velký zahradník startuje sezónu, jakmile mu to situace dovolí. Někdy je vyloženě vhodné začít dříve, především pak u těch rostlin, které mají delší vegetační období a nesnesou mrazíky
– například rajčata. Ta se vyplatí předsadit tři týdny před tím, než se v kalendáři ukážou tři zmrzlí.

No jo, jenže co když na přípravu sazeniček nemáte adekvátní prostory?
To není nic neobvyklého, ne každý totiž má to štěstí na vytápěný skleník, zimní zahradu nebo alespoň parník hned za dveřmi. Parapet je sice dostupný téměř všude, ale orientace okna nebo krytí přístupu světla vnějším prostředím může snahu o pěstování sazenic za oknem proměnit v nezdar.

Někdy je prostě potřeba si pomoci a jít přírodě naproti za pomoci dnes běžně dostupných technologií. Řeč je o pěstování rostoucích rostlin v interiéru za pomoci přisvětlení. Pokud se chystáme na přípravu sazeniček a nechystáme se pěstovat doma celoročně, pak nám bude stačit světlo o teplotě 6400K až 14000K, které evokuje denní světlo a podporuje růst rostlin.

Zatímco se dříve využívalo poměrně velmi drahých a provozně nákladných HID výbojek (halogenové nebo také sodíkové výbojky) nebo mezikroku v podobě CFL zářivek (rovněž známé jako úsporné lampy), dnes lze za velmi rozumnou pořizovací cenu zakoupit LED trubice pro pěstování rostoucích rostlin. Trubice mají ve srovnání se staršími typy LED osvětlení především mnohem delší životnost. LED zářivky totiž obsahují vysoce svítivé SMD čipy, zatímco starší svítidla na bázi LED používaly běžné LED diody, které relativně rychle ztrácely svůj světelný výkon.

Oproti tomu LED zářivky s SMD čipy dokážou svítit až 20 000 hodin. Pořizovací cena takové trubice se při výběru od dobrého dodavatele pohybuje v rozmezí kolem 500 Kč a v dlouhodobém horizontu se tedy rozhodně vyplatí.

Jak začít pěstovat sazenice doma?

Rostliny potřebují pro růst denní světlo

Asi to všichni znáte – rostlinka bez světla se táhne za světlem, má dlouhý stonek a příliš se jí nedaří. Takový problém nejčastěji spatřujeme u rostlinek, které začnou klíčit příliš brzy a na místě, kde nemají dostatek světla. Právě od toho existují světla pro indoor pěstování, která vyzařují světlo v konkrétním barevném spektru odpovídajícímu přirozenému dennímu světlu.

Pro pěstování sazenic nás zajímají světelné zdroje označené jako 6400K až 14000K- růstové spektrum.

Zdroj: Wikipedia

Zahrada jede?
Pěstujte microgreens!

Sazeničky už jsou na svém místě a místo pro jejich pěstování nyní zeje prázdnotou. Není to škoda? Vždyť ten samý prostor a světlo lze velice efektivně využít pro pěstování vitamínových bomb v podobě microgreens. Jedná se o drobné lupení rukoly, hořčice, ředkvičky, mungo fazolí, řeřichy a podobně. Tyto drobné rostlinky jsou nabité živinami a díky své čerstvosti dokážou perfektně dochutit každé jídlo nebo se stát základem pro zelené smoothie.

LED trubice pro pěstování v interiéru

I v malém měřítku se dá zahradničit s úspěchem a radostí. Studenti nebo často se stěhující lidé koneckonců nemají moc na výběr, pokud se ovšem nespokojí s jedním milovaným fíkusem v květináči.

Právě kvalitní kovové regály spolu s osvětlením dokážou proměnit ošklivou zeď v temném rohu místnosti v místo, kam budete rádi chodit pečovat a sledovat. V momentě, kdy je třeba se posunout o dům dál, lze regál jednoduše složit a spolu s kontejnery převést na nové místo.

Dřevěný regál se sice špatně převáží, ale dá se vyrobit svépomocí.

Jak dlouho je potřeba svítit?

Rostlinky potřebují denní svit takový, jaký je ve skutečnosti. Minimální doba svitu je 6 hodin, ideální dobu zjistíte podle aktuálních informací o počasí, kde se rovněž dozvíte, kdy slunce vychází a kdy zapadá. S východem a západem slunce se mění i teplota světla. Hračičkové a ti, kteří potřebují i spektrum pro květ, se tak poohlédnou i po profesionálních řešeních, která nabízejí možnost přepínání mezi spektry či kombinovaný svit.

Nechcete nic instalovat?

Na trhu se nabízí bezpočet různých pěstebních systémů od osvětlení po kompletní ostrovní systémy pro hydroponické pěstování zeleniny v prostředí domácnosti.

Může se vám líbit:

Leave a Comment